Κυριακή 18 Ιανουαρίου 2015

ΑΕΚ-ΚΑΟΔ 89-79

Όταν έχεις τρεις παίκτες που βάζουν σε έναν αγώνα 71 πόντους, ε, δεν είναι δυνατόν αυτόν τον αγώνα να τον χάσεις. Έτσι έγινε και με την ΑΕΚ σήμερα που πήρε από τον Μενσά Μπονσού 31 πόντους, από τον Ίνγκλις 22 και από τον Ντελινινκάιτις 18. Τυχεροί οι 6.000 οπαδοί της που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ και απόλαυσαν μια σημαντική όσο και άνετη νίκη της ομάδας τους απέναντι στον ΚΑΟΔ. Η Ένωση ζορίστηκε λίγο μόνο προς το τέλος της γ' περιόδου, αλλά είχε σε φοβερή μέρα τον Μενσά-Μπονσού, που εκτελούσε κατ' εξακολούθηση τους Δραμινούς μέχρι που τους έριξε οριστικά στο καναβάτσο.

Σε έναν ακόμη αγώνα η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να κερδίσει. Ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε με 0-3, σκορ το οποίο ο Μενσά Μπονσού το γύρισε μόνος του μετατρέποντάς το σε 11-3 με 9 προσωπικούς του πόντους και 2 του Ίνγκλις. Η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε την ΑΕΚ στο +9 (22-13) με τον ΚΑΟΔ να κάνει ένα σερί (5-0), εκμεταλλευόμενος την προσωρινή αποχώρηση του Βρετανού σέντερ.

Η μικρότερη διαφορά για τους Δραμινούς έφτασε στο +4 (25-21) όταν ο Ντελινινκάιτις αποφάσισε να πάρει στην πλάτη του επιθετικά την ομάδα, φτάνοντας τους 9 πόντους, όσους είχε πετύχει ο Ίνγκλις από το πρώτο μέρος. Το ημίχρονο έληξε 41-33 με την ΑΕΚ να είναι απελπιστικά άστοχη στα τρίποντα (1/10).

Στην τρίτη περίοδο ο ΚΑΟΔ έδειξε αποφασισμένος να αντεπιτεθεί και κατάφερε μάλιστα να μειώσει προς το τέλος στους 5 (62-57), όμως εκεί πήρε την κατάσταση στα χέρια του για άλλη μια φορά ο Μενσά-Μπονσού σκορπίζοντας στους τέσσερις ανέμους όλες τις προσδοκίες των Δραμινών για διεκδίκηση της νίκης.

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ βρήκε την ευκαιρία να προσφέρει θέαμα, φτάνοντας με άνεση στο τελικό 89-79.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 41-33, 64-57, 89-79.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 2, Ντελινινκάιτις 18 (2), Σάκοτα 4, Πολυτάρχου, Γουίλιαμσον 2, Αθηναίου 3, Μιλόσεβιτς 7, Μενσά-Μπονσού 31, Ίνγκλις 22 (2).

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 4, Τρότερ 21 (2), Γεωργάκης 4, Άτκινς 3 (1), Όντομ 7, Σπυριδωνίδης, Μισέλ 5, Ζάρας 15 (2), Λο 3, Τσαλδάρης 12, Παπαμακάριος 5.