Κυριακή 18 Ιανουαρίου 2015

Φίλιππος Βέροιας-ΑΕΚ 27-28

Μεγάλο διπλό πήρε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ στη Βέροια από τον Φίλιππο. Συγκεκριμένα, η Ένωση επικράτησε με 27-28 του Φίλιππου για την 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 και πήρε ένα σπουδαίο δίποντο ενόψει της δύσκολης συνέχειας, σ' ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε άσχημα μένοντας πίσω στο σκορ με 2-0, αλλά αυτό δεν την επηρέασε και κατάφερε να πάρει προβάδισμα (2-4). Στη συνέχεια, κάποια λάθη στην επίθεση την άφησαν πίσω στο σκορ (7-6), όμως οι "κιτρινόμαυροι" πάλεψαν για το καλύτερο και αν πρόσεχαν περισσότερο στην άμυνα θα είχαν πάρει προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου αντί του 13-12 που βρέθηκαν να χάνουν.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ παρουσίασε καλύτερη εικόνα σε άμυνα κι επίθεση και κατάφερε να περιορίσει τις ενέργειες του αντιπάλου της (18-20). Αρκετές φορές τη σταμάτησαν τα δοκάρια κι έτσι ο Φίλιππος κατάφερε να βρίσκεται κοντά στο σκορ, με τις ισοπαλίες να είναι συχνές και να κάνουν ντέρμπι το παιχνίδι. Η ΑΕΚ, ανέβηκε ψυχολογικά από τη στήριξη του κόσμου της και με πάθος πέτυχε τελικά να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη με 27-28.

Τα πεντάλεπτα:2-4, 7-5, 8-8, 9-10, 13-11, 13-12 (ημχ.), 15-15, 17-18, 20-21, 22-23, 26-26, 27-28.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας) Ευαγγελόπουλος, Κωστακίδης, Ζλατάνος, Βραζάλιτσα 5, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Δομπρής 1, Βασιάδης, Μπαντής 3, Αποστολίδης, Κορωνάς Κ., Σανίκης 3, Δραγκόλας 3, Δεληγιάννης 6, Κορωνάς Θ., Παπαδόπουλος 6.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης 6, Δημοσθένους 2, Νικολαΐδης, Κολιούλης, Μπάλας, Τσαούσης 9, Κατσίκης 3, Παπαδόπουλος Χ., Ξηρός, Παπαδόπουλος Γ., 1, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Πέναλτι: 2/3, 2/2 - Δίλεπτες: 2/2.