Κυριακή 18 Ιανουαρίου 2015

ΑΟ Θήρας-ΑΕΚ 3-1

Δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που θα την διατηρούσε ασφαλή στην πρώτη 4άδα της βαθμολογίας η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ. Η Ένωση ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη για την 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 και έχασε την ευκαιρία να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο. Αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Μανώλης Ρουμελιώτης για διαμαρτυρία.

Δυναμικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η ΑΕΚ και προηγήθηκε με 6 πόντους στο ξεκίνημα (2-8). Κάπου εκεί τα κορίτσια μπλόκαραν και η ομάδα της Σαντορίνης πλησίασε και μάλιστα στη συνέχεια έφερε το ματς στα ίσα (11-11), κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι και με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς. Η ΑΕΚ τελικά κατάφερε να ξεκολλήσει κι έφτασε τη διαφορά στους 4 πόντους (14-18), κατακτώντας τελικά το 0-1 στο πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟ Θήρας ήταν περισσότερο δυνατός και ακολουθούσε από κοντά στο σκορ, αλλά με την ΑΕΚ να διατηρεί μια μικρή υπέρ της διαφορά (14-16). Στη συνέχεια το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι και το σκορ άλλαζε συνεχώς, με τις δυο ομάδες να παλεύουν για να το κερδίσουν. Η Σαντορίνη κατάφερε να ξεφύγει στο πιο κρίσιμο σημείο (24-23) και τελικά ισοφάρισε στα σετ σε 1-1.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη παρουσίασε πολλά προβλήματα σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα η γηπεδούχος ομάδα να εκμεταλλευτεί τα καλά της μπλοκ και να φτάσει εύκολα σε μια διαφορά που της έδωσε και την κατάκτηση του σετ 2-1.

Ίδια ακριβώς εικόνα επικράτησε και στο τέταρτο σετ. Εκεί, οι "κιτρινόμαυρες" το πάλεψαν για να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά τα πολλά λάθη δεν τους το επέτρεψαν. Έτσι, οι Σαντορινιές έφτασαν να πάρουν και πάλι διαφορά (11-8), η ΑΕΚ δεν ήταν σε θέση να αντιδράσει και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ.

Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-19, 25-18.

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Βαρουδάκη 4 (2/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 25% άριστες), Καβαθά 18 (8/11 επ., 5 άσοι, 5 μπλοκ), Οικονομίδου 19 (15/22 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καρπουζά 11 (6/22 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Βεργίδου 7 (2/6 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τένεβα 11 (10/23 επ., 1 άσο, 37% υπ. - 22% άριστες), Αρτακιανού -λ (46% υπ. - 25% άριστες) / Μουντάκη 5 (5/27 επ., 38% υπ. - 25% άριστες), Ψυλλάκη Μ.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τοντάι 3 (0/3 επ., 3 μπλοκ), Κουνάδη 3 (3/4 επ.), Ιβάνοβα 8 (8/28 επ., 36% υπ. - 23% άριστες), Γιακουμή 10 (6/16 επ., 4 μπλοκ), Κατσαντώνη 18 (12/27 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Αργυροπούλου 18 (15/37 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 28% υπ. - 18% άριστες), Κακουράτου -λ (44% υπ. - 22% άριστες) / Νικούλη, Φάκη, Λαγουδάκη.